putovny tabor 1Putovný pobyt sa realizoval pre 12 detí z Centra Dorka pod vedením 5 skúsených dobrovoľníkov, ktorí deti v centre navštevujú. Pobyt detí mimo centra trval 5 dní v dátume od 8. až 12. augusta 2012, počas ktorých navštívili niekoľko zaujímavých miest Slovenska.

Jednotlivé dni prebiehali nasledovne:
1. deň: Pripravený mikrobus vyzdvihol deti a dobrovoľníkov v Centre Dorka na Hemerkovej ulici, kde sa začalo ich putovanie. Prvou zastávkou bol zámok Betliar, kde si deti pozreli prehliadku priestorov a krásnu záhradu plnú od kvetín, stromov a pestovaných kríkov. Potom sa presunuli do Stratenej, kde strávili jednu noc v horskej chate.

2. deň: Stratenú opúšťali skoro ráno a svoju cestu nasmerovali na Spišský hrad, pekná prechádzka ku hradu posilnila ich fyzické zdatnosti a prehliadka priestorov zase vedomosti. Spišské podhradie deťom učarovalo, no ešte väčšmi ďalšia zastávka a to kúpeľné mestečko Vyšné Ružbachy.
3. deň: pokračovalo sa po stopách hradov a zámkov, tentoraz to bol hrad Stará Ľubovňa, jeho vnútorné i vonkajšie priestory a prechádzka v parku.
4. deň: v tento deň sme zahájili oddychovanie v podobe bláznenia sa v bazéne v priestoroch kúpeľov v Ružbachoch. Deťom sa to veľmi rátalo.
5. deň: posledný deň pobytu deti strávili v Pieninskom národnom parku v Červenom kláštore, kde sa im dopriala plavba na pltiach dole prúdom Dunajca, jazda na kočoch s konským záprahom a oddych na slniečku v Lesnici.

 

putovny tabor 2 putovny tabor 3 putovny tabor 4 banner HD

Tento pobyt bol pre deti veľmi obohacujúci, pretože mnohé z nich nikdy nikam necestovali a neboli na miestach, ktoré sa im ukázali. Na konci každého dňa si deti do svojich pripravených denníkov zapísali zážitky a poznatky z dňa a skrášlili si ich fotografiou či pohľadnicou. Rozvojový pobyt nemal pre deti len náučný rozmer, ale taktiež bol popretkávaný zábavou, pretože každá voľná chvíľa čakania alebo ničnerobenia bola vyplnené rôznymi hrami. Deťom sa pobyt veľmi páčil a do centra sa vrátili s množstvom zážitkov.

Autor: Martina Dulebová