snoe1Vo zvolenskej pobočke sme začali letné prázdniny netradične. Návštevou neďalekej Banskej Bystrice. Pre prázdninujúce deti našich klientov sme pripravili množstvo prekvapení. Tým azda najväčším bola návšteva snoezelen miestností v priestoroch Detského domova Svetluška v Banskej Bystrici.

Odborný tím detského domova v zložení špeciálny pedagóg, liečebný pedagóg a psychológ nám predstavili jednotlivé typy viaczmyslových miestností: bielu, farebnú a vodnú.


Oboznámili nás s filozofiou multifunkčnej bielej miestnosti snoezelen, v ktorej sa používa liečebná metóda, ktorej cieľom je vyvolanie príjemných zmyslových pocitov. Metóda snoezelenu vyvoláva prostredníctvom svetelných a zvukových prvkov, vôní a hudby zmyslové pocity, čo pôsobí na oblasť vnímania relaxačne, uvoľňujúco, ale aj stimulačne. Pobyt v tejto miestnosti prebúdza pozornosť, navodzuje pocit uspokojenia, vyvoláva spomienky, evokuje pocit bezpečia a istoty.

Deti zo zvolenskej pobočky sa do sýtosti vyšantili vo farebnej viaczmyslovej miestnosti. So zatajeným dychom reagovali na efekty vodnej snoezelen miestnosti. Najviac ich však očarila najväčšia multisenzorická miestnosť v bielej farbe, v ktorej deti objavovali vodnú posteľ, závesnú hojdačku, polohovací vak so svetelnými efektami, svetelný vodný valec a mnoho ďalších lákadiel.

Celý pobyt v tejto miestnosti prebiehal za asistencie liečebného pedagóga a psychológa. Najväčšou odmenou im boli radosť a smiech našich malých klientov. Na záver nám bola ponúknutá možnosť ďalšej návštevy, čomu sme sa veľmi potešili.

 

snoe2 snoe3 snoe4