filipko jezibabaV nedeľu, 01. 03. 2015 o 14:30 hod., sa 6 rodičov a 13 detí nášho centra DORKA, n. o., zúčastnilo bábkového predstavenia Filipko a Ježibaba, ktoré sa konalo na Alžbetinej 38 v Košiciach. Išlo o pôvodnú bieloruskú rozprávku o odvahe malého chlapca, ktorý svojou bystrosťou preľstí zlomyseľnú ježibabu.

 

Tvorcovia predstavenia sa snažili skĺbiť príbeh vyvážene s dôrazom na rozlíšenie morálnych hodnôt, s dobrou dávkou niekedy až čierneho humoru. Dedko s babkou omrzení monotónnosťou chudoby a staroby prídu akoby zázrakom k synčekovi. Starček ho vykreše z polienka, aby babu „ošalil“, ale čuduj sa svete, z polienka sa vykľuje životaschopný synček na radosť rodičov a na zlosť ježibaby. Boj o jej rybník a kto koho zje, je popretkávaný vtipnými epizódami vynaliezavého Filipka, zbabelého kováča, ktorý sľubuje i nemožné, len aby sa vyhol vyhrážkam ježibaby. Zvlášť poetické sú motívy, keď sa Filipko spojí s divými husami, ktoré mu pomôžu na spôsob mýtického Ikara vzlietnuť. Filipko s krídlami darovanými od husí je aj ako bábka veľmi pôsobivým obrazom – metaforou, ako si poradiť v najťažších chvíľach, ako sa doslova povzniesť nad životné ťažkosti.

 

Toto predstavenie bolo pre naše deti a ich rodičov zavŕšením jarných prázdnin. Vstupenky na predstavenie a MHD lístky sme zabezpečili vďaka finančnému daru, ktorý nám odovzdali študenti súkromného gymnázia Futurum na čele so zástupkyňou riaditeľky Mgr. Zuzanou Veress Burar. Deťom sa predstavenie veľmi páčilo a rodičia boli vďačný, že čas so svojimi deťmi môžu tráviť aj takýmto spôsobom.

 

Mgr. Anna Ivančáková
Ing. Ján Horňák
Mag. Lukáš Mitro

 

filipko jezibaba2 filipko jezibaba3