komzahr1V našom Centre DORKA sme začali budovať komunitnú záhradu, ktorej hlavným cieľom je, aby naši klienti získali zručnosti, návyky pri práci s pestovaním rôznej zeleniny, ale aj kvetov ktoré skrášlia areál zariadenia. Záhrada je miesto, o ktoré je nutné sa starať, niečo si vypestovať, či už sme mali alebo nemali skúsenosti s prácou v záhrade. Práca na záhrade má hlavne terapeutický charakter a teda ako to príslovie znie: „Spojí sa príjemné s užitočným„.

Celý proces s vybudovaním našej záhrady sa realizoval za spolupráce odborníkov z Ekocentra Sosna, ktorí majú dlhoročné skúsenosti s prírodným – organickým pestovaním. Predchádzali tomu prípravné práce spojené s vysievaním semienok do kelímkov a kvetináčov, ktoré sa pravidelne polievali. V tom čase sme využili staré nepoužívané pieskovisko a odstránili sme z neho zeminu. Následne sme z neho vybudovali úrodný záhon, do ktorého sme vysiali semienka a vysadili naše dopestované priesady – paprika, paradajky, kaleráb a pod. Učili sme sa aj mulčovať. Na dvoch nových vyvýšených záhonoch už rastú bylinky z Ekocentra a šalát, rukola ale aj redkvička, ktoré pravidelne zalievame. Popri plote sme vysadili naše prvé maliny, ktoré veríme, že sa rozrastú a naše deti si budú môcť na nich v záhradke pochutnať. Ešte nás čaká vybudovanie bylinkovej špirály, vytvorenie nového záhonu pre kvety.

Starostlivosť o záhradu obnáša trpezlivosť, chuť pracovať, a teda mať z práce radosť. Preto motiváciou klientov je výsledok v podobe chutnej, zdravo vypestovanej zeleniny, ako aj získanie nových skúsenosti, ktoré môžu v budúcnosti využiť.

 

Autor: Renáta Dunová

 

komzahr2 komzahr4 komzahr3