karneval lienkaCentrum Dorka sa aj tento rok na jeden deň premenilo na rozprávkové kráľovstvo. Dôvodom bol Fašiangový karneval, ktorý sa v zariadení konal v nedeľu 5. februára. Podujatie sa organizovalo v rámci projektu „Dorkáči do sveta“ podporenom z Fondu Hodina deťom, ktorý zriadila a spravuje Nadácia pre deti Slovenska. Karneval bol organizovaný pre všetkých klientov centra, vstupenkou však ako inak bola karnevalová maska. S najmenšími tieto kostýmy vyrábali dobrovoľníci už vo štvrtok pred podujatím v rámci tvorivej dielne.  Úloha hlavného moderátora – Šaša – pripadla na bohoslovca Tomáša, ktorý v centre Dorka vykonáva pastoračnú prax. Ten deti sprevádzal celým programom, vtipkoval, šantil. Celý program, výzdobu, občerstvenie pripravil dobrovoľnícky tím – dobrovoľníci, ktorí sa v centre Dorka angažujú najmä v rámci voľno-časových aktivít pre deti. O hudobný doprovod a svetelnú atmosféru sa postaral DJ Imro – jeden z dobrovoľníkov.

karneval spolocnaV úvode každý účastník predstavil svoju masku. Ďalej nasledovali súťažné disciplíny, v ktorých deti mohli získať sladkú odmenu. Nechýbali ani stoličkový či balónový tanec. Program si spestrili aj samotné deti – tanečná dievčenská skupina si pre svojich kamarátov pripravila krátky tanečný performance. Pred samotnou diskotékou sa ešte oceňovalo a to v týchto kategóriách:

najoriginalnejsia maska• Najlepšia maska 1.,2.,3. miesto – ocenení boli najmenší – Motýlik Jessica, Lienka Paťko a Princezná Oxana.
• Najoriginálnejšia maska – toto ocenenie získal 10-ročný Dominik, ktorého maska bolo Auto. Odborná porota pri vyhodnocovaní prihliadala hlavne na kreatívnosť a originálne technické prevedenie masky.
• Najrozprávkovejšia maska – malý Šmolko Mudroš Patrik.
• Najvtipnejšia maska – ocenenie získala jedna z mamičiek, ktorá bola Gazdinka z vareškami ako sa patrí.
smolko• Najstrašidelnejšia maska – karnevalu sa zúčastnili aj sociálni pracovníci centra a práve Renátka, jedna z nich, si v maske Žabiaka odniesla toto ocenenie.
• Naj maska dobrovoľníka – aj dobrovoľníci boli veľmi kreatívni a na výrobe masiek si dali záležať. Ocenenie si prevzala Lesná víla Silvika.
Po oceňovaní nasledovala diskotéka, voľná zábava, ktorú si užili a do sýta sa vytancovali všetky rozprávkové bytosti v kráľovstve Dorka.

Autor: Ing. Michaela Sabolová