dramatoterapia„Nič nehovorte! Len sa dívajte a vnímajte srdcom. Máte strach? Bojíte sa toho, čo si o Vás pomyslia? Risknite to. Ten okamih bude pre Vás vzácny. Nebudete dokonalí, sú aj takí, ktorí chcú byť aspoň niekedy tými dokonalejšími, lepšími, lebo oni sú často najhoršími. Ale čo keď je načase niečo zmeniť. Skúsiť urobiť krok pre seba. Len tak… Nemyslieť na to, akí ste nedokonalí, ale začať sa hrať. Prajem Vám, aby ste to zažili. Ten okamih šťastia a radosti. A možno že to hrou, keď budete ako deti, niečo sa stane a vy budete zrazu možno hrať v divadelnom predstavení, ľudia Vám budú tlieskať a vy budete ďakovať za to šťastie, tú radosť, ktorú ste so svojimi priateľmi prežili.“  Režisérka, herečka a vychovávateľka Monika Neksová o dramatoterapii

Muzikál Bez NázvuDramatoterapia je terapia prostredníctvom dramatických prostriedkov – dráma, hranie rolí, dramatické etudy, hry s maskami. Táto špeciálna forma práce s deťmi sa začala realizovať aj na Dorke vďaka pani Monike Neksovej. Deti si skúšajú zahrať rôzne situácie, etudy,  napríklad mali zahrať svoj deň ako keby ho prežila bábka. Deti sa do toho celého vedeli pekne vcítiť, bolo super sledovať ich. Na otázku, aký bol ich deň, nemali čo povedať. Ale keď mali zahrať s bábkou všetko, čo prežili, odkrývali aj veci, ktoré by inak ostali skryté. Hrali tiež rôzne veci, ako napr. vidíte hrať hercov v „Partičke“. Všetko sú to cvičenia na získanie sebavedomia na javisku, na zlepšenie artikulácie, správneho dýchania a postavenia herca na javisku. Cez hru v divadle sa deti mohli stať na chvíľu princeznou či zlou strigou. To všetko im pomáhalo rozvíjať slovnú zásobu a vylepšovať ich prejav….samozrejme okrem iného:)

Prvým projektom v rámci dramatoterapie bolo predstavenie s názvom „Muzikál opustených detí Bez názvu“. Hra o Muzikál Bez Názvu2priateľstve medzi bezdomovcom a dieťaťom z lepšej rodiny, ktoré má podmienky na svoj rozvoj. Autorom textov, scény a obsadenia je Monika Neksová. Predstavenie sa začalo cvičiť v októbri, skúšky bývali každý piatok od 16:00 do 18:30, pár týždňov pred predstavením to bolo už aj viackrát do týždňa. Premiéra predstavenia sa konala v sále Historickej radnice v Košiciach dňa 28. decembra.2009. Predstavenie odohrali naši malí herci spolu trikrát, z toho dvakrát v Centre voľného času Domino pre rodinu a známych, pre sponzorov a pre ľudí z umeleckej školy.

Dnes sa už pripravuje na Dorke v rámci dramatoterapie ďalší projekt so staršími deťmi na námet Dostojevského hry Idiot.

Prinášame vám aj video o Muzikáli opustených detí, ktoré pre TV Lux natočil Michal Majcher.

{flv}muzikal_lux{/flv}